Bojnord University
بستن

پرسش‌های متداول

 

سوال 1: تعداد نیمسال مجاز تحصیل دانشجوی پسر فاقد کارت پایان خدمت مقطع کارشناسی چه تعداد می باشد؟ 
 • مقطع کارشناسی: 10 نیمسال مجاز و 2 نیمسال قابل اخذ از شورای موارد خاص و وظیفه عمومی و نیمسال 13ام با حذف یک سال مهلت استراحت و ادامه تحصیل.
 • کارشناسی ارشد : 6 نیمسال مجاز و 1 نیمسال قابل اخذ از شورای موارد خاص و وظیفه عمومی و نیمسال 8ام با حذف یک سال مهلت استراحت و ادامه تحصیل.
 
سوال 2: مهلت ثبت درخواست های تمدید سنوات و شروع معافیت تحصیلی در پلیس10+ چند روز است؟  3 ماه از تاریخ پایان مهلت سنوات و تاریخ ثبت‌نام و در صورت پایان مهلت، نامبرده از کلیه خدمات محروم خواهد شد.
 
سوال 3: شرایط استفاده از نیمسال مهلت معرفی چگونه است؟ در صورت قطعی شدن فراغت از تحصیل در نیمسال 13ام و مشهود بودن پیشرفت تحصیلی در نیمسال های 12 و 11، از این امتیاز برخوردار می شود و  با استفاده از این نیمسال حق ادامه تحصیل را از دست داده و بعد از پایان سنوات و فراغت از تحصیل به خدمت اعزام می شود.
 
سوال 4: در صورت انصراف اول از ادامه تحصیل و یا فراغت از تحصیل دانشجو چند ماه مهلت برای ارسال دفترچه دارد؟ در هردو حالت یک سال مهلت برای ارسال دفترچه و یا قبولی در دانشگاه دارد.
 
سوال 5: دانشجو از چه تعداد انصراف می تواند استفاده نماید؟ دانشجوی پسر مشمول خدمت سربازی و فاقد کارت پایان خدمت، دارای محدودیت شرکت در کنکور است و فقط یکبار میتواند انصراف داده و از امتیاز آزمون مجدد استفاده نماید. در صورت انصراف دوم موظف است ظرف مدت یکسال اقدام به ارسال دفترچه اعزام به خدمت نماید. با اتمام خدمت و دریافت کارت می تواند طبق دستورالعمل سازمان سنجش در آزمون سراسری شرکت نماید.
 
سوال 6: شرایط درخواست مجوز خروج از کشور برای دانشجوی مشمول را توضیح دهید؟ - دانشجو می تواند به تعداد دلخواه با قرار وثیقه مناسب با ثبت درخواست در سامانه خدمات الکترونیکی نیروی انتظامی تارنمای  (www.services.epolice.ir)، از این امکان استفاده نماید. لازم به ذکر است بازه‌ی مجوزهای صادر شده یک ماهه می باشد و قابل تمدید یا ویرایش نخواهد بود. 
 
سوال 7: تعداد نیمسال مرخصی قابل اخذ دانشجو را بفرمایید؟
 • کارشناسی: 2 نیمسال با احتساب و 2 نیمسال بدون احتساب (پزشکی، سایر مصادیق، زایمان)
 • کارشناسی ارشد: 1 نیمسال با احتساب و 1 نیمسال بدون احتساب (پزشکی، سایر مصادیق، زایمان)
در صورت نیاز و موارد مستند نیز می‌توان نسبت به اخذ مرخصی از شورای موارد خاص دانشگاه اقدام نمود.
 

انتخاب واحد

سوال1: برنامه هفتگی را از چه گزارشی می توان گرفت؟ قبل از پایان ترمیم گزارش 77 یا 88 و پس از پایان ترمیم گزارش 423 یا 78.
 
سوال 2 : در حالی که پیش‌نیاز درسی را دو مرتبه بیفتیم و مرتبه سوم از قانون هم نیازی استفاده کنیم و با هم این دودرس را اخذ نماییم اگه پیشنیاز درس را نگذرانیم درس بعدی هم پذیرفته نیست؟ درصورتی‌که دانشجو واحد پیش‌نیاز را در نیمسال‌های قبل اخذ کرده و موفق به گذراندن تا دومرتبه نشده باشد امکان انتخاب درس پیش‌نیاز به همراه دروس بعدی وجود دارد (قانون همنیازی ) در صورت افتادن درس پیش‌نیاز، درس وابسته به آن حذف نخواهد شد.
 
سوال 3 : در صورت مشروطی در ترم ما قبل آخر، در نیمسال آخر چند واحد می توان اخذ کرد؟ در صورت مشروطی ترم ماقبل آخر فقط مجاز به اخذ 14 واحد بوده و در صورتی که ترم آخر نباشید رعایت پیش‌نیاز و هم‌نیاز دروس الزامی است.
 
سوال 4: اخذ درس پروژه و کارآموزی در دوره تابستان با دروس دیگر امکان پذیر است؟ اخذ درس پروژه و کارآموزی با دروس دیگر مانعی ندارد ولی سقف درس در دوره تابستان (6 واحد) باید رعایت شود.
 
سوال 5: در نیمسال آخر تا چند واحد می‌توان اخذ کرد؟ دانشجویان نیمسال آخر که فقط 24 واحد باقیمانده دارند می‌توانند در صورتی که مشروط نباشد کل واحدهای باقیمانده را اخذ نمایند.
 
سوال 6: در صورتی که دانشجویی در یک درس اختیاری مردود شد، به جای آن درس می‌تواند از جدول دروس انتخابی در برنامه مصوب، درس دیگری را انتخاب کند و یا صرفا باید مجددا همان درس را بگذراند؟ دانشجو می تواند درس دیگری را انتخاب نماید و ملزم به گذراندن همان درس نمی باشد ولی در صورت گذراندن درس دیگر معدل کل دانشجو اصلاح نخواهد شد.
 
سوال 7: سوال: شرایط معرفی به استاد چیست؟ دانشجوی ترم آخر در صورت عدم ارائه دروس نظری (در صورت موافقت گروه آموزشی) ، مجاز به اخذ حداکثر دو درس به صورت معرفی به استاد می باشد و با در نظر گرفتن شرایط زیر :
 • درس مورد­نظر در آن نیمسال ارائه نشده و یا با سایر دروس تداخل زمانی داشته باشد
 • زمان امتحان معرفی به استاد طبق هماهنگی استاد و دانشجو تعیین می گردد. حداکثر تا نه روز پس از پایان امتحانات باید نمره دانشجو اعلام گردد. 
 • اخذ دروس معرفی به استاد در دوره تابستان منوط به عدم ارائه یا تلاقی درس با سایر دروس، در دوره تابستان و همچنین در نیمسال قبل)نیمسال دوم سال تحصیلی ( می­باشد.
 • نمره این دروس همزمان با سایر دروس و در بازه امتحانات پایان نیمسال و تا حداکثر 9 روز پس از برگزاری آخرین امتحان توسط استاد درس اعلام و تأیید می­گردد.
 • درصورت عدم مراجعه دانشجو برای ارزیابی درس، نمره صفر توسط استاد برای وی ثبت می­گردد
 
 

حذف و اضافه

سوال 1: تا چه زمانی و از چه مسیری می‌توان حذف اضطراری نمود؟ تا دو هفته قبل از شروع امتحانات پایان ترم می‌تواند درخواست بدهد . از طریق پیشخوان خدمت> بررسی مشکلات آموزشی> درخواست جدید > درخواست حذف اضطراری. (حذف اضطراری یکی از واحدهای درسی نظری با تایید استاد و گروه آموزشی به شرط آنکه تعداد واحدهای باقیمانده دانشجو کمتر از ۱۲ واحد نشود) (شهریه دروس حذفی برگشت داده نمی شود)
 
سوال 2: حذف ترم از چه مسیری و تا چه زمانی میسر می باشد؟ درصورتی‌که پس از پایان زمان حذف و اضافه دانشجو قادر به ادامه تحصیل در آن نیمسال نباشد، می¬تواند درخواست حذف‌ترم خود را تا دو هفته مانده به شروع امتحانات پایان نیمسال ارائه دهد در این صورت نیمسال مزبور جزو حداکثر نیمسال¬های مجاز تحصیل محسوب خواهد شد. دانشجو از طریق پیشخوان خدمت > بررسی مشکلات آموزشی> درخواست جدید> درخواست حذف ترم با احتساب .
 
سوال 3: دانشجو اگر در کلیه امتحانات یک ترم غیبت نماید چه کاری باید انجام دهد؟ دانشجو می­تواند برای حذف دروس از طریق پیشخوان خدمت درخواست حذف درس به دلیل غیبت امتحان به همراه گواهی پزشک معالج با تایید پزشک معتمد برای تک تک دروس برای بررسی ارائه دهد. در صورت موافقت،  برای دانشجو حذف پزشکی ثبت می­گردد. در صورت عدم مراجعه به پیشخوان خدمت در زمان مقرر، برای کلیه دروس نمره صفر منظور می گردد.
 

سوال 4: در حذف و اضافه چند درس را می توان تغییر داد؟  دو درس حذف و دو درس را می توان اضافه نمود.

 

سوال 5: چنانچه تا آخرین روز حذف و اضافه دروسی در حالت انتظار باقی ماند وضعیت آن دروس به چه صورت می­شود؟ در صورت اضافه کردن ظرفیت درس توسط مدیر گروه محترم به لیست دانشجویان کلاس اضافه و در غیر اینصورت درس از لیست دروس دانشجو حذف می­شود.

 

سوال 6: اگر بنا به مشکلاتی نیاز به حذف و اضافه بیش از دو درس داشتیم چه کاری باید انجام دهیم؟ به مدیر محترم گروه آموزشی مراجعه نمایید در صورت تایید، به شما مجوز لازم را در سیستم داده می­شود تا بتوانید دروس را انتخاب نمایید.

سوال 7: با توجه به اینکه زمان حذف و اضافه گدشته است چگونه میتوانم یکی از دروس خود را حذف کنم؟ از طریق حذف اضطراری می توانید اقدام نمایید.

 

 

سنوات، مرخصی و انصراف

سوال 1: مرخصی با احتساب جزو سنوات تحصیلی محسوب می‌شود؟ مرخصی با احتساب در سنوات جزو سنوات تحصیلی دانشجو محسوب می‌شود و دانشجوی کارشناسی حداکثر تا دو نیمسال مجاز به درخواست مرخصی است.

 

سوال 2: اخذ درس پروژه و کارآموزی در دوره تابستان با دروس دیگر امکان پذیر است؟ اخذ درس پروژه و کارآموزی با دروس دیگر مانعی ندارد ولی سقف درس در دوره تابستان (6 واحد) باید رعایت شود.
 
سوال 3: اگر دانشجو نتواند در سنوات مجاز دروس خود را به پایان برساند چه اقدامی برای انتخاب واحد باید انجام دهد؟ سنوات مجاز دانشجوی کارشناسی پیوسته ۴ سال معادل ۸ ترم می­باشد . دانشجو موظف است پس از اتمام سنوات تحصیلی از طریق پیشخوان خدمت درخواست تمدید سنوات تحصیلی نماید تا مجوز لازم جهت تمدید سنوات اخذ گردد. (دانشجویان پسر درصورت کسب مجوز آموزشی بایستی نسبت به کسب مجوز نظام وظیفه نیز (پس از پنج سال) اقدام نمایند)
 
سوال 3: در نیمسال آخر تا چند واحد می‌توان اخذ کرد؟ دانشجویان نیمسال آخر که فقط 24 واحد باقیمانده دارند می‌توانند در صورتی که مشروط نباشد کل واحدهای باقیمانده را اخذ نمایند. 
 
سوال 4: شرایط انصراف و بازگشت به تحصیل چگونه است؟ دانشجو می­تواند درخواست انصراف از تحصیل از طریق پیشخوان خدمت بدهد .ثبت نام نکردن در هر نیمسال تحصیلی و عدم مراجعه انصراف از تحصیل محسوب می­شود. (تبصره: تصمیم گیری در مورد بازگشت به تحصیل دانشجوی منصرف از تحصیل بر عهده­ی کمیسیون موارد خاص است)
 
سوال 5: درسی را که نمره مردودی آورده­‌ام آیا در نیمسال تحصیلی ثبت و در محاسبه میانگین کل، اثر خواهد داشت؟ دانشجویی که در هر نیمسال در یک یا چند درس نمره قبولی کسب نکند چنان‌چه در نیمسال­‌های بعدی، درس یا دروس مذکور را با نمره قبولی بالای 10 بگذراند، نمره یا تمام نمره‌­های قبلی در زیر نمرات تحصیلی دانشجو، فقط ثبت و باقی می­‌ماند اما این نمره‌­ها در محاسبه میانگین کل دوره بی­‌اثر و صرفا آخرین نمره قبولی در آن درس ملاک محاسبه میانگین کل دوره خواهد بود.

 

سوال 6: دانشجوی اخراجی –مشروطی کیست؟ دانشجویی که معدل نیمسال تحصیلی آن زیر ۱۲ باشد، دانشجوی مشروط محسوب گردیده و ترم بعد مجاز به اخذ حداکثر ۱۴ واحد درسی می باشد.دانشجوی مقطع کارشناسی پیوسته که در دوره تحصیل خود ۳ بار مشروطی کسب نماید؛ چه متوالی چه متناوب به عنوان دانشجوی اخراجی یا محروم از تحصیل محسوب می شود.

 

سوال 7: اگر دانشجو در سنوات مجاز تحصیلات خود را به پایان نرساند اخراج می­شود؟ بله اگر ادانشجو نتواند از دانشگاه و کمیسیون موارد خاص مجوز لازم برای تمدید سنوات اخذ نماید اخراج سنوات محسوب می­شود. . ضمنا دانشجویان پسر درصورت کسب مجوز آموزشی بایستی نسبت به کسب مجوز نظام وظیفه نیز (پس از پنج سال) اقدام نمایند.

 

 

1-  چه زمانی میتوان درخواست میهمان و انتقال از دانشگاه بجنورد به سایر دانشگاهها گرفت؟
دانشجویان متقاضی میهمانی و انتقال بایستی با اطلاع کامل از شرایط آئین­نامه میهمانی و انتقال درخواست خود را با توجه به نوع آن (2 نیمسال میهمانی،‌ تمدید میهمانی، میهمان دائم و انتقال) در سامانه سجاد سازمان امور دانشجویان به آدرس: https://portal.saorg.ir در بازه یکم تا سی و یکم اردیبهشت­ماه ثبت و با اطلاع کامل از شرایط و ضوابط دانشگاه مقصد، رشته و مقطع تحصیلی، وضعیت دوره مورد تقاضا در دانشگاه مقصد، نسبت به انتخاب دانشگاه یا موسسه مقصد اقدام و مستندات و مدارک مثبته خود را اسکن و ضمیمه تقاضا نماید.

2- برای میهمانی و انتقال چه شرایطی لازم است؟

تمامی شرایط و مدارک لازم در سامانه خدمات آموزشی(https://portal.saorg.ir) اطلاع رسانی شده است.

3- میهمانی در سامانه سجاد با چند نیمسال موافقت می شود؟

در صورت داشتن شرایط میهمانی با دو نیمسال موافقت می گردد و مجددا برای تمدید میهمانی از همین سایت باید اقدام نمود.

4- آیا می توان برای انتقالی از دانشگاه بجنورد به سایر دانشگاه ها اقدام نمود؟

خیر. درصورت داشتن شرایط برای میهمان دائم می توان اقدام نمود.

درصورت موافقت با میهمانی دائم، دانشجو در دانشگاه مقصد فارغ التحصیل می شود ولی مدرک از دانشگاه بجنورد صادر می شود.

 
سوال 1: بررسی فرآیند لغو تعهد آموزش رایگان چگونه انجام می‌پذیرد؟ بررسی فرآیند از طریق سامانه جامع امور دانشجویی(سجاد) به آدرس ( https://portal.saorg.ir ) انجام می‌پذیرد.
 
سوال 2: میزان تعهد آموزش رایگان دانش آموختگان بر اساس سهمیه قبولی چند سال است؟
 • سهمیه منطقه 1 ( یک برابر تحصیل).
 • سهمیه شاهد ( یک برابر تحصیل).
 • سهمیه منطقه 2 و3 ( دوبرابر تحصیل).
 • در صورتی که دانشجو حدنصاب قبولی در سهمیه منطقه آزاد را داشته باشد ( یک برابر تحصیل) محاسبه می‌شود.
 
سوال 3: میزان تعهد آموزش رایگان  دانشجویان انصرافی/اخراجی بر اساس سهمیه قبولی چند سال است؟ یک برابر تحصیل.
 
سوال 4: نحوه بازخرید آموزش رایگان بر اساس خرید خدمت؟ پرداخت شهریه آموزش رایگان بر اساس جداول ابلاغی سازمان امور دانشجویان ( در پورتال دانشگاه بارگذاری شده است) محاسبه و دریافت خواهد شد. 
 
سوال 5: نحوه باز خرید آموزش رایگان بر اساس عدم کاریابی؟ ارائه درخواست کار به مراکز و موسسات کاریابی حداکثر شش ماه بعد از تاریخ دانش‌آموختگی. فرصت مذکور برای دانش‌آموختگان در صورتی که در مقطع بالاتر در دوره روزانه پذیرفته می‌شوند بعد از تاریخ فراغت از تحصیل در مقطع بالاتر محاسبه می‌شود. همچنین فرصت مذکور برای آقایان در صورتی که کارت نظام وظیفه بعد از تاریخ فراغت از تحصیل صادر شده باشد بعد از تاریخ صدور کارت محاسبه می‌گردد.
 
سوال 6: شرایط لغو تعهد چیست؟  دارا بودن چهار شرط زیر بصورت همزمان لازم و ضروری خواهد بود:
- سپری شدن حداقل یکسال تمام از تاریخ فارغ التحصیلی (مندرج در گواهی موقت) متقاضی . 
- سپری شدن حداقل یکسال تمام از تاریخ صدور کارت پایان خدمت یا معافیت دائم (پزشکی یا غیر پزشکی).
- سپری شدن حداقل 6 ماه تمام از تاریخ ثبت¬نام متقاضی در موسسه کاریابی و یا اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی  شهرستان(شهرستانهای فاقد کاریابی) مربوطه (ثبت نام الزاماً باید بعد از تاریخ فارغ التحصیلی و مشروط به داشتن پایان خدمت صورت پذیرفته باشد) 
- عدم وجود فرصت شغلی متناسب با تخصص فارغ التحصیل و معرفی نشدن به فرصتهای شغلی در طی مدت 6 ماه پس از تاریخ ثبت نام.
 
سوال 7 نحوه بازخرید آموزش رایگان بر اساس سوابق کار؟ دانش آموخته در صورت اشتغال به کار بعد از تحصیل (مشروط بر اینکه دانشجوی روزانه در مقطع بالاتر نباشد) با ارائه گواهی اشتغال به کار و سوابق بیمه ای تأیید شده توسط سازمان تأمین اجتماعی می تواند جهت لغو تعهدات اقدام نماید. 
 
سوال 8: آیا خدمت سربازی آقایان سابقه  انجام تعهد آموزش رایگان محسوب می شود؟ خدمت سربازی (دوره ضرورت) دانشجویان اخراجی/انصرافی/ دانش آموختگان محاسبه می‌گردد.
 
سوال 9: آیا امکان دریافت ریزنمرات تأیید شده برای دانشجویان روزانه در طول همان دوره تحصیلی وجود دارد؟ دانشجو می تواند با بازخرید تعهدات آموزش رایگان در زمان تحصیل بر اساس ضریب سهمیه قبولی ریزنمرات تأیید شده دریافت نماید.
 
سوال 10: آیا امکان شرکت مجدد در آزمون سراسریو یا شرکت با سوابق تحصیلی برای دانشجوی دوره روزانه بدون پرداخت و یا انجام تعهدات آموزش رایگان وجود دارد؟ دانشجوی دوره روزانه بدون پرداخت و یا انجام تعهدات آموزش رایگان می ‌تواند با انصراف از تحصیل با انجام شرایط ذیل در آزمون سراسری و یا پذیرش با سوابق تحصیلی( بجز دانشگاه آزاد اسلامی) شرکت نماید. 
- پذیرفته شده در آزمون سراسری سال قبل نباشد.
- انصراف قطعی از تحصیل قبل از ثبت نام در آزمون سراسری.
- تسویه حساب با صندوق رفاه دانشجویان.
- تکمیل و تأیید فرم شماره 2 دفترچه ثبت نام آزمون توسط دانشگاه و سازمان امور دانشجویان.
- لازم به ذکر است تا قبولی مجدد در آزمون، کلیه مدارک تحصیل دانشجو در دانشگاه محل تحصیل بایگانی و در صورت دریافت  نامه پذیرش از دانشگاه مقصد، مدارک و میزان تعهدات به صورت محرمانه به دانشگاه محل تحصیل جدید ارسال خواهد شد.
 
11- آیا دانشجویان انصرافی/اخراجی باید بلافاصله  تعهدات آموزش رایگان خود را تسویه نمایند؟ دانشجویانی که خواهان دریافت مدارک تحصیلی هستند باید با بازخرید شهریه تعهدات  آموزش رایگان خود را تسویه نمایند. در سایر شرایط همانند مقررات دانش¬آموختگان اقدام خواهد شد.
 
12- آیا انجام تعهد نامه محضری برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر برای همه دانشجویان ضروری است؟  دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع بالاتر در دانشگاه آزاد اسلامی را دارند؛  برای ارسال تأییدیه تحصیلی و ریزنمرات   لازم است تعهد محضری را انجام  و به دانشگاه مبدأ تحویل نمیاند.
 
13- آیا تعویق تعهدات آموزش رایگان برای دانشجویانی که به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، پیام نور، علمی کاربردی، علوم پزشکی ویا دانشگاه فرهنگیان انتقال می‌یابند امکان پذیر است؟ دانشجویان می‌توانند در صورت انتقال و یا پذیرش در تکمیل ظرفیت، تعهد خدمت  آموزش رایگان خویش را تا پایان تحصیلات بدون تسویه حساب با صندوق رفاه دانشجویان به تعویق بیاندازند.
 
نکته مهم: 
توضیحات بیشتر در خصوص آموزش رایگان را با دریافت  دستور‌العمل ایفای تعهد آموزش رایگان از پورتال مدیریت امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی، بخش آیین‌نامه‌های دانش‌آموختگان  مطالعه نمایید.
 
 
 
 

1- شرایط استفاده از امتیاز آیین‏نامه استعدادهای درخشان چیست؟ شرایط احراز استعداد درخشان به صورت زیر است:
الف: پس از ۶ نیمسال تحصیلی با گذراندن سه چهارم واحدهای درسی تا پایان نیمسال ۶ به لحاظ میانگین کل جزء ۱۵ درصد برتر دانشجویان هم‏‌رشته و هم‏‌ورودی خود باشد؛
ب: حداکثر در مدت هشت نیمسال تحصیلی دانش‏‌آموخته شود؛
پ: پذیرش برای سال تحصیلی بلافاصله پس از دانش‏‌آموختگی و صرفاً برای یک بار امکان‌‏پذیر است؛
ت: پذیرش در همان رشته تحصیلی یا رشته تحصیلی مرتبط با آن به تشخیص گروه آموزشی و تأیید شورای آموزشی دانشگاه امکان‌‏پذیر است؛
ث: احراز شرایط اختصاصی دانشگاه.
 
2- آیا دانشجو رتبه اول کلاس در جمع هم‏‌رشته و هم‌‏ورودی خود به عنوان دانشجو استعداد درخشان شناخته می‌‏شود؟ خیر، دانشجو به عنوان دانشجوی ممتاز شناخته می‌‏شود.
 
3- دانشجوی استعداد درخشان به چه کسی گفته می‏شود؟  به دانشجویانی که توسط آیین‌‏نامه استعدادهای درخشان و فرآیند پذیرش بدون آزمون به عنوان دانشجو جذب دانشگاه شده باشند دانشجویان استعداد درخشان گفته می‌‏شود. 
 
4- آیا امتیازی به دانشجویان استعدادهای درخشان تعلق می‏گیرد؟ بله، برای حمایت از دانشجویانی که توسط آیین‏‌نامه استعدادهای درخشان از سال تحصیلی 1398 و به بعد جذب دانشگاه شوند مشوق‏‌هایی تعلق می‏گیرد که برای اطلاع از آن می‌‏توانید به صفحه اینترنتی دانشگاه بجنورد - صفحه مدیریت امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی - استعدادهای درخشان قسمت تسهیلات حمایتی مراجعه نمایید.
 
5- چگونه می‏توانم مطلع شوم که جزء 15 درصد برتر هم‏‌رشته و هم‌‏ورودی خود می‏باشم؟ دانشجویان محترم می توانند جهت اطلاع از رتبه خود به سیستم گلستان مراجعه نموده و ازمنوی آموزش. گزارش های آموزش. دانشجو. تطبیق و رتبه. رتبه معدل و واحد گذرانده یک دانشجو(خاص دانشجو) اقدام نمایند  یا با مراجعه به کارشناس دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه، اطلاعات لازم به دانشجویان داده خواهد شد.
 
6- آیا دانشجویان استعداد درخشان می‌‏تواند تغییر رشته و یا انتقالی به دانشگاه دیگر بگیرند؟ خیر. تغییر رشته یا محل تحصیل افراد پذیرفته‌‏شده بر اساس آیین‎نامه‏ استعداد‎های درخشان مجاز نمی‌‏باشد.
 
7- آیا می‌‏شود درخواست پذیرش بدون آزمون در رشته‌ه‏ای غیر از رشته تحصیلی خود را در مقطع کارشناسی ارشد بدهیم؟ پذیرش افراد واجد شرایط در همان رشته تحصیلی یا رشته‌‏های تحصیلی مرتبط با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی‏‌ارشد متقاضی، به تشخیص گروه آموزشی و تأیید شورای آموزشی دانشگاه امکان‏‌پذیر است.
 
8- آیا دانشجویان دانشگاه‏‌های پیام نور، آزاد اسلامی، علمی – کاربردی و غیر انتفاعی مجازی، می‏توانند به عنوان دانشجوی استعدادهای درخشان در دانشگاه‏‌های روزانه پذیرش شوند؟ دانشگاه اختیار دارد ظرفیت دانشجویان پذیرش بدون آزمون خود را به فارغ‏ التحصیلان دوره کارشناسی پیوسته (مجموع دوره روزانه و شبانه) واجد شرایط آیین‎نامه استعدادهای درخشان اختصاص دهد.
 
9- آیا دانشجویانی که مدت تحصیلشان بیشتر از 8 نیسمال تحصیلی بوده است می‏توانند به عنوان دانشجو استعدادهای درخشان در دانشگاه پذیرش شودند؟ دانشگاه اختیار دارد درخواست دانشجویانی که طول مدت تحصیلشان به دلایلی خارج از اختیار خود (مانند بیماری، مأموریت والدین یا همسر، زایمان) حداکثر دو نیمسال تحصیلی بیش از مدت مجاز مذکور در آیین‏‌نامه بشود را پس از تأیید کمیسیون موارد خاص دانشگاه محل تحصیل، برای استفاده از تسهیلات آیین‏‌نامه استعدادهای درخشان بررسی کند.
 
10- آیا دانشجویان 10 درصد دوم هم‏رشته و هم‏ورودی خود می‏توانند از طریق آیین‏نامه استعدادهای درخشان در دانشگاه پذیرش شوند؟ چنانچه 15 درصد برتر دانشجویان حائز شرایط آیین‌‏نامه استعدادهای درخشان، به دلیل انصراف یا عدم تقاضا، از تسهیلات مربوط استفاده نکردند یا ظرفیت 15 درصد مقطع کارشناسی ‏ارشد رشته‌ه‏ا تکمیل نشد، در این صورت دانشگاه مجاز به جایگزینی صرفاً ده درصد برتر بعدی همان دانشگاه، با الویت رتبه متقاضیان در آن رشته است.
 

در حال تکمیل

در حال تکمیل

1-  آیا گذراندن دروس جبرانی برای کلیه دانشجویان الزامی است؟
گذراندن دروس جبرانی صرفا برای دانشجویانی است که رشته مقطع کارشناسی ارشد با رشته مقطع کارشناسی متفاوت است و با تایید مدیرگروه باید تا سقف 12 واحد از دروس دوره کارشناسی را بگذرانند. گذراندن دروس جبرانی که در سرفصل رشته وجود دارد با نظر مدیر گروه برای کلیه دانشجویان الزامی است.

2- چند نیمسال می توان از مرخصی تحصیلی استفاده نمود؟

دانشجو می تواند در طول تحصیل از یک نیمسال تحصیلی با احتساب در سنوات تحصیلی صرفا با درخواست در سامانه گلستان استفاده نماید.

3- آخرین مهلت تصویب پیشنهاده کارشناسی ارشد چه زمانی است؟

آخرین مهلت تصویب پیشنهاده کارشناسی ارشد در نیمسال سوم 30 آذر می باشد.

4- آخرین مهلت دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد چه زمانی است؟

آخرین روز دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد در نیم سال اول آخرین روز حذف و اضافه نیمسال بعدی و در نیمسال دوم 31شهریورماه می باشد.

 • انتخاب واحد پایان نامه در هر نیمسال منوط به تصویب پیشنهاده می باشد.
 • تصویب پیشنهاده کارشناسی ارشد منوط به ثبت پیشنهاده در سامانه ایرانداک و ثبت در سامانه پیشینه پژوهش و دریافت کد رهگیری و میزان همانندی می باشد.
 • تمامی قوانین و مقررات و آیین نامه یکپارچه آموزشی و کتابچه راهنما در صفه مدیریت آمور آموزشی به آدرسedu.ub.ac.ir  موجود می باشد.